JPK: Jak wysłać pliki JPK z rozszerzeniem CSV, XML do Ministerstwa Finansów

JPK: Jak wysłać pliki JPK z rozszerzeniem CSV, XML do Ministerstwa Finansów

Uprzejmie informujemy że nowa aplikacja Ministerstwa Finansów, służąca do wysyłania plików JPK umożliwia wysyłanie plików JPK przygotowanych z aplikacji ile-mam.pl.

e-mikrofirma

Aplikacja desktopowa e-mikrofirma umożliwia wystawianie faktur krajowych, zapisywanie faktur zakupu i tworzenie ewidencji VAT, które pozwalają na generowanie, walidację, szyfrowanie, podpisywanie i przesyłanie plików JPK_VAT do systemu Ministerstwa Finansów. To bezpłatne narzędzie nie jest programem finansowo-księgowym. E-mikrofirma ułatwia najmniejszym przedsiębiorcom wywiązywanie się z nowego obowiązku, w szczególności gdy nie korzystają z fachowej pomocy księgowej.

Ministerstwo Finansów przygotowując aplikację e-mikrofirma miało na uwadze, że blisko 90% użytkowników komputerów w Polsce korzysta z systemów operacyjnych Windows. Stąd decyzja, że to system Windows będzie wspierany w pierwszej kolejności

Przy dalszych pracach nad aplikacją zostanie rozważona możliwość wykorzystania do pracy z aplikacją e-mikrofirma także innych systemów, w tym w szczególności Linux i Mac OS (problem – według dostępnych danych – dot. ok. kilku procent użytkowników komputerów, pracujących na oprogramowaniu Mac OS).

UWAGA!
Do uruchomienia aplikacji potrzebny jest komputer wyposażony w system Windows 7 lub nowszy w wersji 32-bitowej, lub 64-bitowej, z zainstalowanym środowiskiem Java w wersji 1.8.0_151, lub wyższej)

Klient JPK 2.0

Aplikacja ile-mam.pl generuje plik JPK w formacie CSV, który wczytujemy do aplikacji MF i konwertujemy do XML a następnie plik ten należy wskazać do wysyłki.
Należy mieć na uwadze, że aplikacja MF weryfikuje i sprawdza poprawność wygenerowanych danych.
Jednym z podstawowych wymagań, na które należy zwrócić szczególną uwagę to numer NIP Kontrahenta lub NIP Dostawcy.
Aplikacja MF JPK 2.0  wyświetli ostrzeżenie lub błąd w przypadku zagranicznego numeru jednak wysłanie pliku danych jest możliwe.
Poniżej prezentujemy informacje ze strony Ministerstwa Finansów:
Weryfikacja numeru NIP w aplikacji JPK 2.0 w wersji 1.0.2.6

Ministerstwo Finansów przypomina, że wynik weryfikacji nie blokuje możliwości wysłania plików i ma charakter tylko informacyjny.

W przypadku pól NrKontrahenta (typ komunikatu ostrzeżenie) oraz NrDostawcy (typ komunikatu błąd) Ministerstwo Finansów informuje, że weryfikacja dotyczy wyłącznie polskiego numeru NIP. W przypadku wprowadzenia zagranicznego numeru identyfikacyjnego zostanie wyświetlony komunikat o ostrzeżeniu lub błędzie, lecz nie zostanie zablokowana możliwość wysyłki.

Źródło: Ministerstwo Finansów Autor: Ministerstwo Finansów

redaktor
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.